
O stowarzyszeniu
Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych (SMU) powstało, by wspierać, rozwijać i promować dziedzictwo muzealne związane z polskimi uczelniami. Dowiedz się więcej o naszej misji i działalności.
Kim jesteśmy?

Założenie SMU
Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych zostało powołane w 2014 roku, po serii spotkań zapoczątkowanych w 2012 roku. Idea, początkowo funkcjonująca jako nieformalny projekt „Muzea Uczelniane”, zyskała poparcie dzięki współpracy muzealników z Warszawy, Białegostoku, Poznania, Krakowa, Gdańska i Gdyni. To właśnie te inicjatywy umożliwiły stworzenie pierwszego w Polsce Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych.

Cele i misja
Najważniejszym celem Stowarzyszenia jest działalność na rzecz rozwoju muzeów uczelnianych oraz zachowania dziedzictwa akademickiego poprzez jego ochronę, upowszechnianie, promocję, a także wspieranie gromadzenia, dokumentowania i konserwacji zabytków, inicjowanie i prowadzenie badań naukowych. Prowadzona jest szeroko zakrojona działalność informacyjna, propagująca ideę muzealnictwa uczelnianego na terenie Polski, jak też poza jej granicami.

Współpraca z instytucjami
SMU prowadzi stałą współpracę z instytucjami takimi jak Narodowy Instytut Muzeów, co umożliwia podnoszenie merytorycznego poziomu muzeów uczelnianych. Ponadto, Stowarzyszenie nawiązało międzynarodowe partnerstwa, m.in. UNIVERSEUM, ICOM UMAC, a także z muzeami uniwersyteckimi w Europie oraz uczestniczy w europejskich projektach i konferencjach, wzmacniając swoją pozycję na arenie międzynarodowej.

Kluczowe osiągnięcia
Do najważniejszych osiągnięć SMU należą:
- organizacja licznych konferencji naukowych, m.in. w Nieborowie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Kielcach, Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Lublinie, które zgromadziły setki uczestników z Polski i zagranicy.
-
Stowarzyszenie zdobyło liczne wyróżnienia i nagrody:
- W 2015 roku wyróżnienie w kategorii „Najlepszy muzealny projekt otwarty” w IX konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” organizowanym przez Mazowiecki Oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich.
- W 2018 roku publikacja „MUZEA UCZELNIANE. KATALOG” zgłoszona do XII edycji konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba” przez Muzeum UW zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii – „Wydawnictwa muzealne”.
- W 2021 roku, w XV edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych otrzymało II nagrodę w kategorii “Najciekawsze wydawnictwo muzealne“ za katalog „Treasure Houses of Polish Academic Heritage”.

Nasza działalność
SMU realizuje szeroki wachlarz projektów naukowych, edukacyjnych i kulturalnych, w tym wystawy o polskim dziedzictwie akademickim, cykle wykładów, digitalizację obiektów, konserwację zbiorów, publikację katalogów, itp. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach, m.in. Noc Muzeów, ogólnopolskie i międzynarodowe konferencje, angażując w swoje działania liczne instytucje i uczestników. Dzięki współpracy z ministerstwami i instytucjami naukowymi, Stowarzyszenie systematycznie podnosi poziom działalności muzeów i kolekcji uczelnianych oraz promuje dziedzictwo akademickie w Polsce i za granicą.
Więcej o nasStowarzyszenie Muzeów Uczelnianych
ul. Krakowskie Przedmieście 32
00-927 Warszawa
E-mail: kontakt@muzeauczelniane.pl
Telefon:
Prezes SMU dr hab. Hubert Kowalski, prof. ucz. – tel. 698 637 179
Wiceprezes SMU dr Marek Bukowski – tel. 58 349 14 46
Wiceprezes SMU dr Marta Piszczatowska – tel. 22 552 01 07
Wiceprezes SMU dr Urszula Bończuk-Dawidziuk – tel. 71 375 28 91
Wiceprezes SMU dr Magdalena Muskała – tel. 85 748 54 67
Sekretarz SMU mgr Marta Szaszkiewicz – tel. 58 523 37 65
Skarbnik SMU Justyna Jasik – tel. 22 552 01 07